ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
  • info@maharatohonar.com
  • 021-88897101
نیازمندی بنگاه های اقتصادی موفق به نیروی کار ماهر یک واقعیت غیرقابل انکار
  • نیازمندی بنگاه های اقتصادی موفق به نیروی کار ماهر یک واقعیت غیرقابل انکار
  • ۱۰ مهر ۱۴۰۲
    ساعت ۱۲:۳۱

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای نیازمندی بنگاه های اقتصادی موفق به نیروی کار ماهر را یک واقعیت غیرقابل انکار در کشور برشمرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور؛ «مهرداد عظیمی»، در نشست هم‌اندیشی با معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در راستای افزایش تعاملات طرفین برگزار شد، اذعان داشت: بحث اشتغال، مطالبه مردم و دغدغه اصلی دولت است و مسئولان باید نگاه دغدغه مند را جایگزین نگاه بخشی در جهت حل مسائل در زمان تصدی کنند تا گره ای از مشکلات کشور گشوده شود.

وی با تأکید بر مدل سازی و سازمان دهی برخی مشاغل و رشته های مهارتی، گفت: نیازمند کار فرهنگی در راستای افزایش شأن و منزلت اجتماعی مهارت و شغل در جامعه می باشیم.
 

معاون وزیر کار، شأنیت بخشی به مشاغل و مهارت ها، حل بحران اشتغال کشور و توسعه دیپلماسی مهارت به ویژه در استان های مرزی را دستور کار جدی سازمان آموزش فنی و حرفه ای عنوان کرد و افزود: با توجه به مراودات آموزشی با بنگاه های اقتصادی با کمبود نیروی کار ماهر مواجه هستیم، حتی در بنگاه های اقتصادی موفق و نیازمندی آنان به نیروی کار ماهر، یک واقعیت انکارناپذیر می باشد.  

وی توجه به سازمان آموزش فنی و حرفه ای به عنوان تنها متولی ارائه آموزش های مهارتی غیررسمی در کشور را ضروری خواند و بیان داشت: در اجرای «سیاست های کلی نظام اداری» ابلاغی مقام معظم رهبری و «نقشه راه اصلاح نظام اداری» به هیچ وجه علاقمند به مسئولیت پذیری سایر دستگاه های آموزشی نیستیم؛ ولیکن تولیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای به عنوان تنها مرجع ارائه آموزش های غیررسمی باید مورد توجه قرار گیرد.

عظیمی در پایان سخنان خود خواستار در نظرگرفتن پروفایل مهارت آموزی، دسترسی به بانک اطلاعاتی مشاغل مورد نیاز به تفکیک استان ها، رصد اشتغال کارجویان و ... در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار در راستای برنامه ریزی آموزشی شد و خاطرنشان کرد: موانع زیادی از برگزاری آزمون های آنلاین، ادواری و ارائه گواهینامه مهارت برطرف شده است، چنانچه از زمان آزمون ادواری تا کسب گواهینامه مهارت 7 روز کاری زمان می برد.

 

* اشتغال و مهارت آموزی دو حلقه جداناپذیر از هم  

معاون  توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست، بخش اعظم مشکلات اشتغال را عدم مهارت دانست و تصریح کرد: نمی‌توانیم اشتغال و مهارت را از هم جدا بدانیم و اشتغال و مهارت آموزی دو حلقه جداناپذیر از هم می باشند.

«محمود کریمی بیرانوند»، با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نقش هماهنگ کننده دستگاه ها، بخش خصوصی، کارفرمایان و ... در کاهش نرخ بیکاری را ایفاء می کند، گفت:  تعاملات خوبی در بین معاونت اشتغال با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در خصوص راه اندازی سامانه جستجوی شغل، باشگاه کارآفرینان نوجوان، سامانه LMIS از جمله تکمیل ١٢ میلیون رکورد اطلاعات مهارتی در ابرپروژه LMIS داشته ایم.

وی با اشاره به توانایی رهگیری اشتغال مهارت آموختگان در ۵ سال اخیر در سامانه LMIS ، گفت: باید نقش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در تأمین مالی و درآمد زایی بنگاه‌های اقتصادی پررنگ تر از قبل باشد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال با تأکید بر ضرورت هم افزایی در شورای عالی اشتغال و نوسازی گفتمان آموزش های فنی و حرفه ای، بیان کرد: این سازمان در حوزه طرح های اشتغال زایی و پایدارسازی فرآیند کسب و کار عملکرد مطلوبی داشته است.

بر اساس این گزارش، تبدیل پایگاه های مردمی اشتغال آفرینی به آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد،  برگزاری نمایشگاه معرفی مشاغل مهارت محور کم سرمایه بر در سراسر کشور و ... از پیشنهادات ارائه شده توسط مدیران کل معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال بوده است.

این گزارش می افزاید: تعامل و همکاری مؤسسات کاریابی با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، معرفی متقاضیان کار فاقد مهارت یا دارای کسر مهارت توسط کاریابی‌ها به ادارات کار، الزام معرفی متقاضیان کار دارای گواهینامه مهارت به کارفرمایان، دسترسی به بانک اطلاعاتی مشاغل مورد نیاز نیروی کار به تفکیک استان و شهرستان، اولویت بخشی به دارندگان گواهینامه مهارت جهت دریافت تسهیلات مشاغل خانگی، تعامل و همکاری مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی دارای مجوز از معاونت اشتغال با مراکز کارآفرینی و کسب و کار سازمان و تخصیص بخشی از منابع در اختیار معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال شامل تبصره ۱۸ به منظور توسعه آموزشگاه‌های فنی و حرفی آزاد و ... بخشی از پیشنهادات ارائه شده توسط معاونین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بود.